Prosím prečítajte ešte pred nakupovaním!
Základné zmluvné podmienky
VŠEOBECNÉ OBCHODNÉ PODMIENKY (VOP)
Preambulka
Vitajte na našej webovej stránke! Ďakujeme, že ste sa pri svojom nákupe rozhodli dôverovať práve nám!
Ak máte otázky týkajúce sa týchto Všeobecných obchodných podmienok, používania webovej stránky, jednotlivých produktov alebo priebehu nákupu, prípadne ak by ste s nami chceli prebrať osobitné požiadavky, kontaktujte nášho pracovníka prostredníctvom uvedených kontaktných údajov!
Impressum: Údaje poskytovateľa služby (Predajcu, Podnikateľa)
Názov: Kovács Levente EV
Sídlo: 1089 Budapešť, Kőris utca 22
Korešpondenčná adresa: 1089 Budapešť, Kőris utca 22
Adresa predajne a miesta prevzatia: 1089 Budapešť, Kőris utca 22
Registrujúci orgán: Obchodný register Mestského súdu v Budapešti
DIČ: 40275879-2-42
Zástupca: Kovács Levente
Telefón: 06-70-9458805
E-mail: kellekker@kellekker.hu
Web: http://rovidarumeteraru.com
Číslo bankového účtu: 11709002-20532800
Pojmy
Tovar: Movitá vec uvedená v ponuke Webovej stránky, určená na predaj na Webovej stránke:
-
movitá vec vrátane vody, plynu a elektriny balenej v nádobách, fľašiach alebo inej obmedzenej forme a objeme,
-
movitá vec, ktorá obsahuje digitálny obsah alebo digitálnu službu, alebo je s nimi prepojená takým spôsobom, že bez tohto digitálneho obsahu alebo služby by tovar nemohol plniť svoju funkciu (ďalej len „tovar s digitálnymi prvkami“).
Tovar s digitálnymi prvkami: Movitá vec, ktorá obsahuje digitálny obsah alebo digitálnu službu, alebo je s nimi prepojená tak, že bez nich nemôže plniť svoju funkciu.
Digitálny obsah: Údaje vytvorené alebo poskytované v digitálnej forme.
Strany: Predávajúci a Kupujúci spoločne.
Spotrebiteľ: Fyzická osoba, ktorá koná mimo rámca svojej samostatnej zárobkovej činnosti alebo podnikania a ktorá kupuje, objednáva, prijíma, používa tovar alebo je adresátom obchodnej komunikácie či ponuky týkajúcej sa tovaru. Za spotrebiteľa sa považujú aj právne subjekty, ako napr. občianske združenia, cirkevné právnické osoby, bytové družstvá a spoločenstvá vlastníkov bytov, ak konajú mimo rámca podnikania.
Spotrebiteľská zmluva: Zmluva, ktorej jednou zo strán je spotrebiteľ.
Funkcionalita: Schopnosť tovaru s digitálnymi prvkami, digitálneho obsahu alebo digitálnej služby plniť určené funkcie.
Výrobca: Osoba, ktorá vyrobila tovar, v prípade dovážaného tovaru dovozca, ktorý uviedol tovar na trh v rámci EÚ, a každá osoba, ktorá sa označuje za výrobcu uvedením svojho mena, ochrannej známky alebo iného rozlišovacieho znaku na tovare.
Interoperabilita: Schopnosť digitálneho tovaru, obsahu alebo služby spolupracovať s hardvérom alebo softvérom odlišným od toho, s ktorým sa bežne používa.
Kompatibilita: Schopnosť digitálneho tovaru, obsahu alebo služby bez úprav fungovať s bežne používaným hardvérom alebo softvérom rovnakého typu.
Webová stránka: Táto internetová stránka slúžiaca na uzatváranie zmlúv.
Zmluva: Kúpna zmluva uzatvorená medzi Predávajúcim a Kupujúcim prostredníctvom Webovej stránky a elektronickej komunikácie.
Trvácny nosič údajov: Každé médium, ktoré umožňuje spotrebiteľovi alebo podnikateľovi uchovávať údaje adresované konkrétnej osobe spôsobom dostupným v budúcnosti a počas obdobia primeraného účelu údajov.
Prostriedok komunikácie na diaľku: Nástroj, ktorý umožňuje komunikáciu medzi zmluvnými stranami bez ich fyzickej prítomnosti. Napr. tlačivo, list, reklama v tlači s objednávkovým kupónom, katalóg, telefón, fax, internet.
Zmluva uzatvorená na diaľku: Spotrebiteľská zmluva uzatvorená bez súčasnej fyzickej prítomnosti strán, výhradne prostredníctvom prostriedku komunikácie na diaľku v rámci organizovaného systému predaja.
Podnikateľ: Osoba konajúca v rámci svojej profesie, podnikania alebo obchodnej činnosti.
Kupujúci/Vy: Osoba, ktorá uzatvára zmluvu prostredníctvom Webovej stránky.
Záruka: Záväzok na základe občianskeho zákonníka medzi spotrebiteľom a podnikateľom za plnenie zmluvy – môže byť zákonná (povinná) alebo dobrovoľná.
Kúpna cena: Protislužba za tovar alebo digitálny obsah.
Príslušné právne predpisy
Na zmluvu sa vzťahujú ustanovenia maďarského práva, najmä tieto právne predpisy:
-
Zákon č. CLV z roku 1997 o ochrane spotrebiteľa
-
Zákon č. CVIII z roku 2001 o elektronických obchodných službách a o určitých otázkach služieb informačnej spoločnosti
-
Zákon č. V z roku 2013 Občiansky zákonník
-
Vládne nariadenie č. 151/2003 (IX.22.) o povinnej záruke na trvanlivé spotrebné výrobky
-
Vyhláška ministerstva spravodlivosti č. 10/2024 (VI.28.) o určení okruhu výrobkov podliehajúcich povinnej záruke
-
Vládne nariadenie č. 45/2014 (II.26.) o podrobných pravidlách zmlúv medzi spotrebiteľom a podnikateľom
-
Nariadenie č. 19/2014 (IV.29.) Ministerstva národného hospodárstva o vybavovaní nárokov zo záruky a zodpovednosti za vady v zmluvách medzi spotrebiteľom a podnikateľom
-
Zákon č. LXXVI z roku 1999 o autorskom práve
-
Zákon č. CXII z roku 2011 o práve na informačné sebaurčenie a o slobode informácií
-
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/302 z 28. februára 2018 o riešení neopodstatneného geografického obmedzenia a iných foriem diskriminácie v rámci vnútorného trhu
-
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov (GDPR)
-
Vládne nariadenie č. 373/2021 (VI. 30.) o podrobných pravidlách zmlúv medzi spotrebiteľom a podnikateľom týkajúcich sa predaja tovaru, poskytovania digitálneho obsahu a digitálnych služieb
Rozsah platnosti a prijatie VOP
Obsah zmluvy medzi nami – okrem záväzných právnych predpisov – upravujú tieto Všeobecné obchodné podmienky (ďalej len „VOP“). VOP stanovujú práva a povinnosti Vás a nás, podmienky uzatvorenia zmluvy, lehoty plnenia, dodacie a platobné podmienky, pravidlá zodpovednosti, ako aj podmienky uplatnenia práva na odstúpenie od zmluvy.
Technické informácie potrebné na používanie Webovej stránky, ktoré nie sú obsiahnuté v týchto VOP, sú uvedené v iných informáciách dostupných na Webovej stránke.
Pred potvrdením objednávky ste povinný oboznámiť sa s ustanoveniami týchto VOP.
Jazyk a forma zmluvy
Jazykom zmlúv, na ktoré sa vzťahujú tieto VOP, je maďarský jazyk.
Zmluvy uzavreté podľa týchto VOP sa nepovažujú za písomné zmluvy a Predávajúci ich nearchivuje.
Ceny
Ceny sú uvedené v maďarských EUR a zahŕňajú 23 % DPH.
Predávajúci si vyhradzuje právo zmeniť ceny z obchodných dôvodov. Zmena cien sa však nevzťahuje na už uzavreté zmluvy.
Ak Predávajúci uvedie cenu chybne a na daný Tovar bola odoslaná objednávka, ale ešte nebola uzatvorená zmluva, Predávajúci postupuje podľa bodu „Postup pri chybnej cene“ v týchto VOP.
Postup pri chybnej cene
Za jednoznačne chybnú cenu sa považuje:
-
cena 0 HUF,
-
zľavnená cena, ktorá je nesprávne vypočítaná v porovnaní s uvedenou percentuálnou zľavou vedľa pôvodnej ceny (napr. v prípade Tovaru za 1000 HUF s uvedenou 20 % zľavou by správna cena bola 800 HUF, ale Tovar je ponúkaný nesprávne za 500 HUF).
V prípade chybne uvedenej ceny Predávajúci ponúkne možnosť zakúpiť Tovar za reálnu cenu. Na základe tejto informácie sa Kupujúci môže rozhodnúť, či si Tovar za túto cenu objedná, alebo objednávku bez akýchkoľvek negatívnych dôsledkov zruší.
Reklamácie a možnosti uplatnenia práva
Spotrebiteľ môže reklamáciu alebo sťažnosť súvisiacu so zodpovednosťou za vady, zodpovednosťou za výrobok, zárukou alebo správaním sa osôb konajúcich v mene alebo v prospech Predávajúceho – priamo v súvislosti s predajom Tovaru – podať nasledujúcimi spôsobmi:
Osobne ústne na adrese:
1089 Budapešť, Kőris utca 22
Otváracie hodiny zákazníckeho servisu:
Pondelok – Piatok: 9:00 – 15:30
Sobota – Nedeľa: zatvorené
Písomne cez webstránku:
http://rovidarumeteraru.hu
E-mailom: kellekker@kellekker.hu
Poštou: 1089 Budapešť, Kőris utca 22
Reklamácie zo záruky a zodpovednosti za vady sa spravujú osobitnými právnymi predpismi, nie pravidlami o spotrebiteľských sťažnostiach.
V prípade ústnej sťažnosti je podnik povinný túto okamžite preskúmať a v prípade potreby vyriešiť.
Ak spotrebiteľ nie je spokojný so spôsobom vybavenia alebo nie je možné sťažnosť okamžite vybaviť, podnik vyhotoví záznam o sťažnosti a jej stanovisku, a jeho kópiu odovzdá spotrebiteľovi osobne alebo zašle do 30 dní písomnú odpoveď v prípade telefonickej alebo elektronickej sťažnosti.
Písomné sťažnosti musia byť vybavené do 30 dní odo dňa prijatia, preukázateľne písomne.
Ak bude sťažnosť zamietnutá, podnik informuje spotrebiteľa o možnosti obrátiť sa na príslušný úrad alebo zmierovacie orgány, vrátane ich kontaktných údajov a či sa podnik podrobí rozhodnutiu zmierovacieho orgánu.
potrebiteľské konanie
Spotrebiteľ môže podať sťažnosť orgánu na ochranu spotrebiteľa, ak sa domnieva, že boli porušené jeho práva ako spotrebiteľa. Po preskúmaní sťažnosti rozhodne orgán o začatí spotrebiteľského konania.
Prvostupňové spotrebiteľské orgány sú príslušné hlavné mestské a krajské úrady podľa miesta bydliska spotrebiteľa. Ich zoznam nájdete tu:
http://www.kormanyhivatalok.hu
Súdne konanie
Zákazník má právo uplatniť si svoje nároky zo spotrebiteľského sporu pred súdom v občianskom konaní podľa ustanovení Občianskeho zákonníka z roku 2013 (zákon č. V) a zákona o občianskom súdnom poriadku z roku 2016 (zákon č. CXXX).
Zmierovacie konanie
Ak bola Vaša spotrebiteľská sťažnosť zamietnutá, máte právo obrátiť sa na príslušný zmierovací orgán podľa miesta Vášho bydliska alebo podľa Vami zvoleného miesta uvedeného v žiadosti. Podmienkou začatia zmierovacieho konania je, aby sa spotrebiteľ najprv pokúsil spor s dotknutým podnikateľom vyriešiť priamo.
Zmierovací orgán – pokiaľ spotrebiteľ výslovne nepožiada o osobné vypočutie – uskutoční vypočutie online formou prostredníctvom elektronických prostriedkov, ktoré zabezpečujú prenos zvuku aj obrazu súčasne (tzv. online vypočutie).
Podnikateľ je povinný spolupracovať so zmierovacím orgánom. Na výzvu zmierovacieho orgánu sme povinní zaslať naše vyjadrenie v stanovenej lehote.
S výnimkou online riešenia sporov podľa nariadenia EÚ č. 524/2013 je podnikateľ povinný zabezpečiť účasť osoby oprávnenej na uzatvorenie dohody počas vypočutia. Táto osoba sa musí zúčastniť aspoň online.
Ak spotrebiteľ požiada o osobné vypočutie, zástupca podnikateľa sa musí zúčastniť minimálne online.
Viac informácií o zmierovacích orgánoch nájdete tu:
???? https://www.bekeltetes.hu
Kontaktné údaje regionálnych zmierovacích orgánov:
Zmierovací orgán v Budapešti
Sídlo: Budapešť
Príslušnosť: Budapešť
Kontaktné údaje:
Adresa: 1016 Budapešť, Krisztina krt. 99. I. poschodie 111.
Poštová adresa: 1253 Budapešť, P.O. Box 10.
Telefónne číslo: 06-1-488-2131
E-mail: bekelteto.testulet@bkik.hu
Webová stránka: bekeltet.bkik.hu
Zmierovací orgán v Baranya
Sídlo: Pécs
Príslušnosť: Baranyská župa, Somogyská župa, Tolnaská župa
Kontaktné údaje:
Adresa: 7625 Pécs, Majorossy I. u. 36.
Telefónne číslo: 06-72-507-154
E-mail: info@baranyabekeltetes.hu
Webová stránka: baranyabekeltetes.hu
Zmierovací orgán v Borsod-Abaúj-Zemplén
Sídlo: Miskolc
Príslušnosť: Borsod-Abaúj-Zemplínska župa, Heveská župa, Nógrádska župa
Kontaktné údaje:
Adresa: 3525 Miskolc, Szentpáli u. 1.
Telefónne číslo: 06-46-501-091
E-mail: bekeltetes@bokik.hu
Webová stránka: bekeltetes.borsodmegye.hu
Zmierovací orgán v Csongrád-Csanád
Sídlo: Szeged
Príslušnosť: Békéská župa, Bács-Kiskunská župa, Csongrádska župa
Kontaktné údaje:
Adresa: 6721 Szeged, Párizsi krt. 8-12.
Telefónne číslo: 06-62-549-392
E-mail: bekelteto.testulet@cskik.hu
Webová stránka: bekeltetes-csongrad.hu
Zmierovací orgán vo Fejér
Sídlo: Székesfehérvár
Príslušnosť: Fejérska župa, Komárom-Esztergomska župa, Veszprémska župa
Kontaktné údaje:
Adresa: 8000 Székesfehérvár, Hosszúsétatér 4-6.
Telefónne číslo: 06-22-510-310
E-mail: bekeltetes@fmkik.hu
Webová stránka: www.bekeltetesfejer.hu
Zmierovací orgán v Győr-Moson-Sopron
Sídlo: Győr
Príslušnosť: Győr-Moson-Sopronská župa, Vasová župa, Zalská župa
Kontaktné údaje:
Adresa: 9021 Győr, Szent István út 10/a.
Telefónne číslo: 06-96-520-217
E-mail: bekelteto.testulet@gymsmkik.hu
Webová stránka: bekeltetesgyor.hu
Zmierovací orgán v Hajdú-Bihar
Sídlo: Debrecen
Príslušnosť: Jász-Nagykun-Szolnok župa, Hajdú-Bihar župa, Szabolcs-Szatmár-Bereg župa
Kontaktné údaje:
Adresa: 4025 Debrecen, Vörösmarty u. 13-15.
Telefónne číslo: 06-52-500-710
E-mail: bekelteto@hbkik.hu
Webová stránka: hbmbekeltetes.hu
Zmierovací orgán v Pest
Sídlo: Budapešť
Príslušnosť: Pestská župa
Kontaktné údaje:
Adresa: 1055 Budapešť, Balassi Bálint u. 25. IV/2.
Telefónne číslo: 06-1-792-7881
E-mail: pmbekelteto@pmkik.hu
Webová stránka: panaszrendezes.hu
Zmierovacie konanie pre osoby, ktoré nie sú považované za spotrebiteľov
Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa sa za spotrebiteľa považuje osoba, ktorá koná mimo svojich profesionálnych a hospodárskych aktivít, pričom sa to týka aj občianskych organizácií, cirkevných právnických osôb, bytových družstiev, ktoré nakupujú, objednávajú, prijímajú, používajú alebo sú adresátmi obchodnej komunikácie a ponúk týkajúcich sa tovaru.
Zmierovací orgán má právo overovať a skúmať, či osoba spĺňa podmienky pre kvalifikáciu ako spotrebiteľ. Pravidlá konania v zmierovacích orgánoch sa riadia stanovenými pravidlami.
Online platforma na riešenie sporov
Európska komisia vytvorila webovú stránku, na ktorej sa spotrebitelia môžu zaregistrovať, čím získajú možnosť riešiť spory súvisiace s nákupom online prostredníctvom vyplnenia žiadosti, čím sa vyhnú súdnemu konaniu. Týmto spôsobom môžu spotrebitelia uplatňovať svoje práva bez toho, aby ich vzdialenosť bránila v tomto procese.
Ak si chcete podať sťažnosť na tovar alebo službu zakúpenú online a nechcete nutne ísť na súd, môžete využiť nástroj na online riešenie sporov.
Na portáli si vy a obchodník, proti ktorému máte sťažnosť, spoločne vyberiete zmierovací orgán, ktorý bude poverený riešením sťažnosti.
Online platforma na riešenie sporov je dostupná tu: https://webgate.ec.europa.eu/odr/main/?event=main.home.show&lng=HU
Autorské práva
Podľa § 1 ods. 1 zákona č. 1999. o autorských právach (ďalej len "Szjt.") je webová stránka považovaná za autorské dielo, a preto je každá jej časť chránená autorským právom. Podľa § 16 ods. 1 Szjt. je zakázané používať grafické a softvérové riešenia na webovej stránke, ako aj počítačové programy bez povolenia, a tiež akékoľvek použitie aplikácie, ktorá umožňuje úpravu webovej stránky alebo jej časti. Akýkoľvek materiál z webovej stránky alebo jej databázy možno prevziať len so súhlasom držiteľa práv a so správnym uvedením zdroja. Držiteľom práv je Kovács Levente Plamak EV.
Čiastočná neplatnosť, etický kódex
Ak je niektorá časť VOP právne neúplná alebo neplatná, zvyšné časti zmluvy zostávajú v platnosti a neplatná alebo nesprávna časť bude nahradená príslušnými právnymi predpismi.
Predávajúci nemá etický kódex podľa zákona o zákaze nekalých obchodných praktík voči spotrebiteľom.
Informácie o fungovaní tovaru obsahujúceho digitálne prvky a o technických ochranných opatreniach
Servery, ktoré poskytujú údaje na webovej stránke, sú dostupné viac ako 99,9% ročne. Údaje sú pravidelne zálohované, aby bolo možné obnoviť pôvodný obsah v prípade problémov. Údaje zobrazené na webovej stránke sú uložené v databázach MSSQL a MySQL. Citlivé údaje sú uložené s primeraným šifrovaním, pričom na ich kódovanie sa používa hardvérová podpora zabudovaná do procesora.
Informácie o podstatných vlastnostiach tovaru
Na webovej stránke sú informácie o podstatných vlastnostiach tovaru uvedené v popisoch jednotlivých produktov.
Oprava chýb pri zadávaní údajov - Zodpovednosť za správnosť zadaných údajov
Počas objednávky máte možnosť upraviť svoje údaje pred jej finalizovaním (po kliknutí na tlačidlo "späť" vo vašom prehliadači sa vráti predchádzajúca stránka, kde môžete opraviť zadané údaje, aj keď ste už prešli na ďalšiu stránku). Upozorňujeme, že je vaša zodpovednosť, aby zadané údaje boli správne, pretože na ich základe sa bude fakturovať a doručovať tovar. Upozorňujeme tiež, že nesprávne zadaná e-mailová adresa alebo plná schránka môžu spôsobiť, že potvrdenie nebude doručené a zabrániť uzavretiu zmluvy. Ak zákazník dokončí objednávku a zistí chybu v zadaných údajoch, mal by čo najskôr požiadať o úpravu objednávky. Chyby v objednávke môže zákazník oznámiť predajcovi prostredníctvom e-mailu zaslaného z e-mailovej adresy uvedenej pri objednávke alebo telefonicky.
Používanie webovej stránky
Nákup nie je viazaný na registráciu.
Výber produktu
Zákazník má možnosť vybrať si a objednať produkty z obchodu. Po kliknutí na vybraný produkt môže zobraziť jeho podrobnejší popis. Ak má záujem o kúpu, pridá vybraný produkt do virtuálneho košíka stlačením tlačidla „Do košíka“. Po kliknutí na tlačidlo „Zobraziť košík“ môže zákazník vidieť produkty, ktoré boli pridané do košíka, ako aj konečnú sumu objednávky a náklady na dopravu. Tu si môže overiť správnosť objednávky, najmä ceny a množstvá, ktoré môže podľa potreby upravit alebo opravit. Košík automaticky vypočíta celkovú sumu objednávky.
Odoslanie objednávky
Ak zákazník považuje množstvo produktov v košíku za správne, overí konečnú sumu a rozhodne sa produkt kúpiť, stačí kliknúť na tlačidlo „Pokladňa“. V našom obchode je možné nakupovať aj bez registrácie, preto má zákazník na výber z troch možností: prihlásiť sa ako už registrovaný zákazník, zaregistrovať sa ako nový zákazník, alebo nakupovať bez registrácie. Ak zákazník už predtým nakupoval v obchode, mal by zadať e-mailovú adresu a heslo, ktoré použil pri predchádzajúcej registrácii. Ak sa chce zaregistrovať ako nový zákazník, mal by zadať údaje potrebné na nákup, ktoré systém uloží, aby pri ďalšom nákupe stačilo sa prihlásiť. Pri nákupe bez registrácie je potrebné zadať fakturačnú a dodaciu adresu. V ďalšom kroku si zákazník vyberie preferovaný spôsob dopravy.
Následne si musí vybrať vhodný spôsob platby. Ak súhlasí s obsahom objednávky, klikne na tlačidlo „Objednať“ a objednávka bude odoslaná.
Finalizácia objednávky (ponuka)
Ak sa zákazník presvedčil, že obsah košíka zodpovedá tovarom, ktoré chce objednať, a jeho údaje sú správne, môže svoju objednávku uzavrieť kliknutím na tlačidlo „Objednať“. Informácie zverejnené na webovej stránke nepredstavujú ponuku zo strany predávajúceho na uzavretie zmluvy. Pri objednávkach podliehajúcich týmto VOP je zákazník považovaný za navrhovateľa.
Kliknutím na tlačidlo „Objednať“ zákazník výslovne berie na vedomie, že jeho ponuka je považovaná za podanú a jeho vyhlásenie - v prípade potvrdenia predávajúceho podľa týchto VOP - znamená platobnú povinnosť. Predávajúci je povinný elektronicky bezodkladne potvrdiť prijatie objednávky zákazníkom. Ak toto potvrdenie neobdrží zákazník do predpokladaného časového rámca závislého od charakteru služby, ale najneskôr do 48 hodín po odoslaní objednávky, zákazník je oslobodený od viazanosti ponukou alebo zmluvnými povinnosťami.
Spracovanie objednávky, vznik zmluvy
Zákazník môže objednávku odoslať kedykoľvek. Predávajúci musí potvrdiť zákazníkovu ponuku e-mailom najneskôr do 48 hodín po odoslaní ponuky. Zmluva vzniká, keď sa potvrdenie predávajúceho stane pre zákazníka prístupné v jeho e-mailovom systéme.
Postup v prípade neprevzatých zásielok
Ak zákazník neprevezme objednaný tovar a neoznámil predávajúcemu svoju neúmyselnú vrátenie tovaru v rámci 14-dňovej lehoty bez udania dôvodu, poruší svoju zmluvu s predávajúcim, podľa ktorej má povinnosť tovar prevziať a tým prijať splnenie zo strany predávajúceho. V tomto prípade sa predávajúci pokúsi o opätovné doručenie tovaru, ak sa to dá dohodnúť so zákazníkom, ale môže to podmieniť platbou za dopravu. Ak bude opätovné doručenie neúspešné alebo nebude možné sa dohodnúť so zákazníkom, pretože ten odmieta spoluprácu, predávajúci má právo okamžite vypovedať zmluvu zo strany zákazníka z dôvodu porušenia zmluvy a účtovať poplatok za neúspešné doručenie a vrátenie tovaru ako pokutu. Obe strany súhlasí s použitím e-mailovej adresy zákazníka uvedenej pri objednávke ako formy komunikácie a za deň výpovede sa považuje deň, kedy je výpoveď prístupná v e-mailovej schránke zákazníka.
Spôsoby platby
Bankový prevod
Platbu za produkty je možné uhradiť aj bankovým prevodom. Ak si zvolíte tento spôsob platby, do 24 hodín od objednávky vám zašleme predbežnú faktúru, ktorá bude obsahovať údaje potrebné na prevod.
Tovar bude odovzdaný kuriérskej službe až po prijatí platby.
Dobierka
Ak chcete zaplatiť hodnotu objednávky pri prevzatí balíka, zvoľte spôsob platby „Dobierka“.
Kuriérska služba Expressone umožňuje platbu aj kartou, okrem hotovosti.
PayPal – Platba kartou
Spôsoby prevzatia, poplatky za prevzatie
Kuriérska služba Expressone
Tovar bude doručený kuriérskou službou Expressone.
Osobný odber
Objednaný tovar si môžete prevziať osobne na adrese: 1089 BP Kőris utca 22.
Dôležité: Tovar musí byť najprv prepravený z nášho skladu do predajne, preto prosím vyčkajte, kým vás náš pracovník telefonicky alebo e-mailom informuje o možnosti prevzatia tovaru.
Otváracie hodiny:
Pondelok: 9:00 - 15:30
Utorok: 9:00 - 15:30
Streda: 9:00 - 15:30
Štvrtok: 9:00 - 15:30
Piatok: 9:00 - 15:30
Za prevzatie tovaru nebudete platiť žiadne poplatky.
Lehota dodania
Štandardná lehota dodania je najneskôr 30 dní od potvrdenia objednávky. Ak predávajúci mešká, zákazník má právo určiť náhradnú lehotu. Ak predávajúci v rámci tejto lehoty neuskutoční dodanie, zákazník má právo odstúpiť od zmluvy. Pri niektorých spôsoboch dopravy môže byť lehota dodania odlišná a túto informáciu vám vždy oznámime.
Vyhradenie práv a výhrada vlastníckeho práva
Ak ste už predtým objednali tovar, ktorý nebol pri doručení prevzatý (okrem prípadu, keď ste využili právo na odstúpenie od zmluvy), alebo ak sa tovar vrátil neprebraný predávajúcemu, predávajúci podmieni dodanie tovaru predbežným zaplatením kúpnej ceny a nákladov na dopravu.
Predávajúci môže zadržať tovar, kým si nebude istý, že platba za tovar bola úspešne vykonaná cez elektronický platobný systém (vrátane prípadu, keď zákazník platí prevodom v mene svojho členského štátu, a predávajúci neobdrží celkovú sumu kvôli konverzii a bankovým poplatkom). Ak suma nie je zaplatená v plnej výške, predávajúci môže požadovať doplatenie ceny.
Predaj do zahraničia
Predávajúci neodlišuje medzi zákazníkmi, ktorí používajú webovú stránku na Slovensku a v rámci krajín EÚ. Pokiaľ nie je uvedené inak, predávajúci zabezpečuje dodanie tovaru len na území Slovenska.
Predaj mimo Slovenska podlieha rovnakým podmienkam, pričom spotrebiteľom je každý, kto je občanom členského štátu alebo má trvalý pobyt v členskom štáte, alebo podnik, ktorý je usadený v členskom štáte a nakupuje tovar alebo využíva služby len na účely konečného spotrebitelia.
Komunikácia a nákup sa primárne uskutočňuje v slovenskom jazyku, predávajúci nie je povinný komunikovať v jazyku členského štátu zákazníka.
Predávajúci nie je povinný spĺňať požiadavky stanovené národnými právnymi predpismi, ako sú požiadavky na označovanie alebo špecifické požiadavky pre odvetvia, alebo informovať zákazníka o týchto požiadavkách.
Platba a záruka
Predávajúci môže zadržať tovar, kým si nebude istý, že platba za tovar a dopravu bola uskutočnená a je úplná, vrátane prípadov, keď zákazník platí prevodom v mene svojho členského štátu a prevod nezohľadňuje všetky poplatky a bankové provízie.
Špecifiká pre ne-slovenských zákazníkov
Ak zákazník mimo Slovenska chce objednať tovar alebo si ho vyzdvihnúť osobne v predajni, je to možné podľa podmienok uvedených v tomto dokumente. Zákazníci mimo Slovenska môžu organizovať doručenie na vlastné náklady. Tento právny nárok neplatí pre slovenských zákazníkov.
Informácie pre spotrebiteľa
Informácie o práve spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy
Podľa § 1 ods. 3 písm. c) Občianskeho zákonníka je spotrebiteľom iba fyzická osoba, ktorá koná mimo rámca svojej profesie, samostatnej činnosti alebo podnikateľskej činnosti, takže právnické osoby nemôžu využiť právo na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu!
Spotrebiteľ má podľa § 20 nariadenia vlády č. 45/2014 (II. 26.) právo na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu. Spotrebiteľ môže svoje právo na odstúpenie uplatniť v prípade:
-
a) Zmluvy o predaji tovaru aa) od dňa prevzatia tovaru spotrebiteľom, ab) pri viacnásobnej kúpe tovaru, ak je dodanie jednotlivých tovarov v rôznych časových obdobiach, od posledného dodaného tovaru, a to do 14 kalendárnych dní od prevzatia tovaru spotrebiteľom alebo treťou osobou, ktorú spotrebiteľ určil.
Tieto ustanovenia neovplyvňujú právo spotrebiteľa na uplatnenie práva na odstúpenie od zmluvy aj medzi dňom uzavretia zmluvy a dňom prevzatia tovaru.
Ak spotrebiteľ podal ponuku na uzavretie zmluvy, má právo pred uzavretím zmluvy zrušiť túto ponuku, čím sa zruší záväznosť ponuky.
Ak predávajúci neinformoval spotrebiteľa o podmienkach a lehotách na uplatnenie práva na odstúpenie, doba na odstúpenie sa predlžuje o 12 mesiacov. Ak predávajúci poskytol informácie o práve na odstúpenie po uplynutí tejto lehoty, spotrebiteľ má právo odstúpiť do 14 dní od poskytnutia týchto informácií.
Odstúpenie od zmluvy, vykonanie práva na odstúpenie alebo zrušenie
Spotrebiteľ môže uplatniť svoje právo na odstúpenie podľa § 20 nariadenia vlády č. 45/2014 (II. 26.) prostredníctvom jednoznačného vyhlásenia alebo pomocou formulára na stiahnutie z webovej stránky.
Platnosť vyhlásenia o odstúpení
Odstúpenie od zmluvy sa považuje za vykonané včas, ak spotrebiteľ vyhlásenie odoslal v rámci lehoty.
V prípade písomného odstúpenia alebo zrušenia zmluvy stačí, ak spotrebiteľ odošle vyhlásenie v rámci lehoty.
Spotrebiteľ je povinný preukázať, že svoje právo na odstúpenie uplatnil v súlade s týmto predpisom.
Povinnosti predávajúceho pri odstúpení od zmluvy
Povinnosť vrátenia peňazí predávajúcim
Ak spotrebiteľ odstúpi od zmluvy podľa § 22 nariadenia vlády č. 45/2014 (II. 26.), predávajúci musí vrátiť sumu zaplatenú spotrebiteľom najneskôr do 14 dní od okamihu, keď sa dozvedel o odstúpení.
Spôsob vrátenia peňazí
V prípade odstúpenia alebo zrušenia zmluvy podľa § 22 nariadenia vlády č. 45/2014 (II. 26.), predávajúci vráti sumu rovnakým spôsobom, akým bola pôvodne zaplatená. Ak spotrebiteľ súhlasí, predávajúci môže použiť aj iný spôsob vrátenia, avšak bez ďalších poplatkov pre spotrebiteľa.
Predávajúci nie je zodpovedný za oneskorenie spôsobené nesprávne alebo nepresne poskytnutými údajmi o bankovom účte alebo poštovej adrese spotrebiteľa.
Dodatočné náklady
Ak spotrebiteľ zvolí drahší spôsob prepravy než najlacnejší bežný spôsob, predávajúci nie je povinný vrátiť tieto dodatočné náklady. Povinnosť vrátiť peniaze existuje iba do výšky bežného poplatku za dopravu.
Zadržanie peňazí
Predávajúci môže zadržať vrátenú sumu, až kým spotrebiteľ nevráti tovar, alebo nedokáže, že ho vrátil, pričom sa zohľadní skorší dátum.
Povinnosti spotrebiteľa pri odstúpení
Vrátenie tovaru
Ak spotrebiteľ odstúpi od zmluvy podľa § 22 nariadenia vlády č. 45/2014 (II. 26.), musí tovar vrátiť najneskôr do 14 dní od oznámenia odstúpenia. Ak tovar vráti pred uplynutím tejto lehoty, vrátenie sa považuje za včasné.
Náklady na vrátenie tovaru
Spotrebiteľ nesie náklady na vrátenie tovaru. Tovar je potrebné zaslať na adresu predávajúceho. Ak predávajúci predáva tovar aj v kamennej predajni, spotrebiteľ môže vrátiť tovar osobne.
Zodpovednosť spotrebiteľa za znehodnotenie tovaru
Spotrebiteľ je zodpovedný za znehodnotenie tovaru, ktoré vznikne nad rámec bežného používania potrebného na zistenie jeho povahy a funkčnosti.
nformácie pre spotrebiteľa Informácie o práve spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy
Podľa § 8:1, ods. 1, bod 3 Občianskeho zákonníka sa za spotrebiteľa považuje iba fyzická osoba, ktorá koná mimo rámca svojej profesie, samostatnej činnosti alebo podnikateľskej činnosti, a preto právnické osoby nemajú právo na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu!
Spotrebiteľ má podľa § 20 vyhlášky vlády č. 45/2014 (II. 26.) právo na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu. Spotrebiteľ môže svoje právo na odstúpenie uplatniť v nasledovných prípadoch:
-
a) Pri zmluvách o kúpe tovaru aa) od prevzatia tovaru spotrebiteľom alebo treťou osobou, ktorú spotrebiteľ určil (nie dopravcom), do 14 kalendárnych dní.
Tento bod neovplyvňuje právo spotrebiteľa uplatniť právo na odstúpenie aj v období medzi dňom uzatvorenia zmluvy a dňom prevzatia tovaru.
Ak spotrebiteľ ponúkol zmluvu, má právo na zrušenie ponuky pred jej uzavretím, čím sa zruší záväznosť ponuky.
Ak predávajúci neposkytol spotrebiteľovi informácie o podmienkach a lehote na odstúpenie, alebo o vzorovom vyhlásení v prílohe 2, lehoty na odstúpenie sa predlžujú o 12 mesiacov. Ak predávajúci informoval spotrebiteľa po uplynutí tejto lehoty do 12 mesiacov, lehota na odstúpenie vyprší 14 dní po doručení informácií.
Odstúpenie od zmluvy a vykonanie práva na odstúpenie alebo zrušenie
Spotrebiteľ môže svoje právo na odstúpenie podľa § 20 vyhlášky vlády č. 45/2014 uplatniť jednoznačným vyhlásením, alebo použitím vzoru dostupného na webovej stránke.
Platnosť vyhlásenia o odstúpení
Právo na odstúpenie sa považuje za vykonané včas, ak spotrebiteľ odošle vyhlásenie v stanovenom termíne. Pre odstúpenie alebo zrušenie je postačujúce odoslať vyhlásenie v lehote.
Spotrebiteľ je povinný preukázať, že svoje právo na odstúpenie vykonal v súlade s týmito predpismi.
Predávajúci je povinný potvrdiť prijatie vyhlásenia o odstúpení elektronicky po jeho doručení.
Povinnosti predávajúceho v prípade odstúpenia spotrebiteľa
Povinnosť vrátenia peňazí predávajúcim
Ak spotrebiteľ odstúpi od zmluvy v súlade s § 22 vyhlášky vlády č. 45/2014, predávajúci musí vrátiť spotrebiteľovi sumu, ktorú zaplatil za tovar, najneskôr do 14 dní od informovania o odstúpení.
Spôsob vrátenia peňazí predávajúcim
Pri odstúpení alebo zrušení zmluvy podľa § 22 vyhlášky vlády č. 45/2014 predávajúci vráti sumu spotrebiteľovi rovnakým spôsobom, akým bola zaplatená. Predávajúci môže požiadať spotrebiteľa o súhlas s iným spôsobom vrátenia peňazí, ale spotrebiteľa nesmie za tento iný spôsob zaťažiť ďalšími nákladmi. Ak spotrebiteľ nesprávne uvedie číslo bankového účtu alebo adresu, predávajúci nie je zodpovedný za oneskorenie spôsobené týmto omylom.
Dodatočné náklady
Ak si spotrebiteľ výslovne zvolí spôsob prepravy, ktorý sa líši od najlacnejšieho bežného spôsobu prepravy, predávajúci nie je povinný vrátiť dodatočné náklady s týmto spojené. V tomto prípade platí povinnosť vrátenia peňazí len do výšky bežných prepravných nákladov, ktoré sú uvedené.
Právo na zadržanie
Predávajúci môže zadržať vrátenie peňazí spotrebiteľovi, kým tovar nebol vrátený alebo kým spotrebiteľ nepredloží dôkaz, že tovar poslal späť; berie sa do úvahy skôr z týchto dvoch dátumov. Tovar zaslaný na dobierku alebo poštou nie je možné prijať.
Povinnosti spotrebiteľa pri odstúpení od zmluvy alebo jej zrušení
Vrátenie tovaru
Ak spotrebiteľ odstúpi od zmluvy podľa § 22 vyhlášky vlády č. 45/2014 (II. 26.), je povinný tovar vrátiť čo najskôr, najneskôr však do 14 dní od oznámenia o odstúpení a odovzdať ho predávajúcemu alebo osobe poverenej predávajúcim na prevzatie tovaru. Vrátenie tovaru sa považuje za vykonané včas, ak spotrebiteľ tovar pošle pred uplynutím lehoty.
Priame náklady na vrátenie tovaru
Spotrebiteľ nesie priame náklady na vrátenie tovaru. Tovar je potrebné zaslať na adresu predávajúceho. Ak predávajúci predáva tovar aj v kamennej predajni, spotrebiteľ má právo vrátiť tovar priamo v predajni, ak uplatňuje svoje právo na odstúpenie osobne v prevádzke podnikateľa. Ak spotrebiteľ zruší zmluvu o poskytovaní služby uzatvorenej mimo obchodných priestorov alebo na diaľku po začatí plnenia, je povinný zaplatiť podnikateľovi cenu primeranú rozsahu služby, ktorá bola poskytnutá do okamihu oznámenia zrušenia zmluvy. Táto cena sa určuje na základe celekovej zmluvnej ceny vrátane dane. Ak spotrebiteľ preukáže, že stanovená suma je neprimerane vysoká, musí sa výška ceny stanoviť na základe trhovej hodnoty poskytnutých služieb k dátumu zrušenia zmluvy. Upozorňujeme, že tovar zaslaný na dobierku alebo poštou nie je možné prijať.
Zodpovednosť spotrebiteľa za zníženie hodnoty tovaru
Spotrebiteľ zodpovedá za zníženie hodnoty tovaru, ktoré vzniklo nad rámec potrebného používania na zistenie povahy, vlastností a funkčnosti tovaru.
Ak podľa platných právnych predpisov nie je možné uplatniť právo na odstúpenie od zmluvy alebo len za určitých podmienok, spotrebiteľ nemá právo používať tovar na účely vyskúšania.
Právo na odstúpenie sa nedá uplatniť v nasledujúcich prípadoch
Predávajúci výslovne upozorňuje spotrebiteľa, že právo na odstúpenie od zmluvy nie je možné uplatniť v prípadoch uvedených v § 29, ods. 1 vyhlášky vlády č. 45/2014 (II. 26.).
Po úplnom splnení služby, ak však zmluva zaväzuje spotrebiteľa k platobnej povinnosti, výnimku možno uplatniť iba vtedy, ak plnenie začalo so súhlasom spotrebiteľa a pri jeho vedomí, že po úplnom splnení zmluvy zo strany podnikateľa stratí právo na odstúpenie od zmluvy;
2. V prípade tovaru alebo služby, ktorých cena alebo poplatok závisí od kolísania finančného trhu, na ktoré podnikateľ nemá vplyv, aj počas lehoty na uplatnenie práva na odstúpenie od zmluvy;
3. V prípade tovaru, ktorý nebol predpripravený a bol vyrobený na základe požiadaviek alebo výslovného priania spotrebiteľa, alebo tovaru, ktorý bol zjavne prispôsobený osobným potrebám spotrebiteľa;
4. V prípade tovaru, ktorý podlieha skaze alebo má krátku trvanlivosť;
5. V prípade tovaru v uzavretom balení, ktorý z dôvodov ochrany zdravia alebo hygienických dôvodov nie je možné vrátiť po otvorení balenia;
6. V prípade tovaru, ktorý sa z povahy veci neoddeliteľne zmieša s iným tovarom po jeho doručení;
7. V prípade alkoholických nápojov, ktorých skutočná cena závisí od trhových výkyvov, ktoré podnikateľ nemôže ovplyvniť, a na ktoré sa strany dohodli pri uzavretí kúpnej zmluvy, ale zmluva bude splnená až po uplynutí tridsiatich dní od jej uzavretia;
8. V prípade zmluvy, ktorá bola uzavretá na základe výslovnej požiadavky spotrebiteľa, keď podnikateľ navštívi spotrebiteľa s cieľom vykonať neodkladné opravy alebo údržbu;
9. V prípade predaja zvukových alebo obrazových nahrávok v uzavretom balení, ako aj počítačového softvéru, ak spotrebiteľ otvoril obal po jeho doručení;
10. V prípade novín, časopisov a periodík, s výnimkou predplatných zmlúv;
11. V prípade zmlúv uzavretých na verejnej dražbe;
12. V prípade zmlúv o poskytovaní ubytovacích služieb (s výnimkou ubytovania na bývanie), dopravy, prenájmu motorového vozidla, stravovania alebo služieb súvisiacich s voľnočasovými aktivitami, ak zmluva stanovuje termín alebo lehotu na plnenie;
13. V prípade digitálneho obsahu, ktorý nie je na hmotnom nosiči, ak podnikateľ začal plniť so súhlasom spotrebiteľa a spotrebiteľ súčasne potvrdil, že po začatí plnenia stratí právo na odstúpenie, pričom podnikateľ potvrdil tento súhlas spotrebiteľovi.
Záruka za súlad tovaru a informácie o záruke a zodpovednosti za vady tovaru pre spotrebiteľské zmluvy
Tento bod spotrebiteľského oznámenia bol pripravený na základe § 11 ods. 5 vyhlášky vlády č. 45/2014 (II. 26.) s ohľadom na Prílohu č. 3 tejto vyhlášky.
Spotrebiteľské oznámenie sa vzťahuje iba na kupujúcich, ktorí sú spotrebiteľmi. Pravidlá týkajúce sa kupujúcich, ktorí nie sú spotrebiteľmi, sú uvedené v samostatnej kapitole.
Požiadavky na riadne plnenie v spotrebiteľských zmluvách
Požiadavky na riadne plnenie v rámci spotrebiteľskej zmluvy pri predaji tovaru a tovaru obsahujúceho digitálne prvky sú stanovené v § 373/2021 (VI. 30.) vyhláške vlády, ktorá definuje požiadavky na tovar a jeho plnenie pri predaji tovaru.
Aby sa plnenie považovalo za zmluvne správne, predmet zmluvy, t. j. tovar, musí:
• spĺňať popis, množstvo, kvalitu, typ uvedený v zmluve, a musí mať funkčnosť, kompatibilitu, interoperabilitu a ďalšie vlastnosti stanovené v zmluve;
• byť vhodný na akýkoľvek účel určený spotrebiteľom, ktorý najneskôr pri uzavretí zmluvy oznámil predávajúcemu, a ktorý predávajúci akceptoval;
• obsahovať všetky príslušenstvá, návody na použitie stanovené v zmluve – vrátane inštrukcií na uvedenie do prevádzky, inštrukcií na inštaláciu, ako aj podpory zákazníckeho servisu;
• zabezpečiť aktualizácie stanovené v zmluve.
Aby sa plnenie považovalo za zmluvne správne, predmet zmluvy, t. j. tovar, musí:
• byť vhodný na účely stanovené právnymi predpismi, technickými normami alebo v prípade ich absencie etickými normami, ktoré sa vzťahujú na rovnaký typ tovaru;
• obsahovať množstvo, kvalitu, výkonnosť a ďalšie vlastnosti, ktoré sú rozumne očakávané spotrebiteľom - najmä pokiaľ ide o funkčnosť, kompatibilitu, dostupnosť, kontinuitu a bezpečnosť -, čo je obvyklé pre rovnaký typ tovaru, pričom sa berie do úvahy verejné vyhlásenie predávajúceho alebo osoby zúčastnenej na predajnej reťazci o konkrétnych vlastnostiach tovaru, najmä vyhlásenie v reklame alebo na označení;
• obsahovať príslušenstvá a návody, ktoré sú rozumne očakávané spotrebiteľom - vrátane obalu a inštrukcií na uvedenie do prevádzky;
• spĺňať vlastnosti tovaru, popis alebo vzorku, ktoré predávajúci predstavil alebo sprístupnil pred uzavretím zmluvy.
Tovar nemusí spĺňať vyššie uvedené verejné vyhlásenie, ak predávajúci dokáže, že:
• nebol oboznámený s verejným vyhlásením a nemusel ho poznať;
• verejné vyhlásenie bolo pred uzavretím zmluvy správne opravené;
• verejné vyhlásenie nemohlo ovplyvniť rozhodnutie spotrebiteľa uzavrieť zmluvu.
Zmluvné plnenie v prípade vady tovaru
Predávajúci nesplní zmluvu, ak tovar má vadu, ktorá vznikla nesprávnym uvedením do prevádzky, a to za predpokladu, že:
-
a) uvedenie do prevádzky je súčasťou zmluvy o predaji a bolo vykonané predávajúcim alebo vykonané pod jeho zodpovednosťou; alebo
-
b) uvedenie do prevádzky mal vykonať spotrebiteľ a nesprávne uvedenie do prevádzky je dôsledkom chýbajúcich inštrukcií na uvedenie do prevádzky poskytnutých predávajúcim alebo v prípade tovaru obsahujúceho digitálne prvky poskytovateľom digitálneho obsahu alebo digitálnej služby.
Ak podľa zmluvy o predaji predávajúci uvedie tovar do prevádzky alebo to uvedenie do prevádzky vykoná pod jeho zodpovednosťou, plnenie sa považuje za dokončené, keď je uvedenie do prevádzky dokončené.
Ak ide o tovar obsahujúci digitálne prvky a zmluva o predaji stanovuje poskytovanie digitálneho obsahu alebo digitálnych služieb na určité časové obdobie, predávajúci nesie zodpovednosť za vady tovaru týkajúce sa digitálneho obsahu, ak táto chyba nastane alebo sa stane zjavnou do dvoch rokov od začiatku poskytovania nepretržitého služby, a to od dátumu plnenia tovaru.
Požiadavky na zmluvné plnenie v prípade tovaru obsahujúceho digitálne prvky
V prípade tovaru obsahujúceho digitálne prvky musí predávajúci zabezpečiť, aby spotrebiteľ bol informovaný o aktualizáciách digitálneho obsahu alebo digitálnych služieb, ktoré sú potrebné na zachovanie zmluvnej zhody tovaru, vrátane bezpečnostných aktualizácií, a musí zabezpečiť, aby ich spotrebiteľ obdržal.
Ak je v zmluve o predaji:
• stanovené, že digitálny obsah alebo digitálna služba je poskytovaná jednorazovo, musí predávajúci zabezpečiť aktualizácie na základe typu a účelu tovaru a digitálnych prvkov, ako aj podľa konkrétnych okolností a charakteru zmluvy, ktoré spotrebiteľ rozumne očakáva; alebo
• stanovené, že digitálny obsah je poskytovaný kontinuálne počas určitého obdobia, musí predávajúci zabezpečiť kontinuálnu službu počas obdobia neprekračujúceho dva roky od dátumu plnenia tovaru.
Ak spotrebiteľ neaplikuje dostupné aktualizácie v primeranom čase, predávajúci nezodpovedá za vady tovaru, ak tieto vzniknú len z dôvodu nezavedenia príslušných aktualizácií, za predpokladu, že...
1. a) predávajúci informoval spotrebiteľa o dostupnosti aktualizácie a následkoch, ktoré môže mať neaplikovanie aktualizácie zo strany spotrebiteľa; a
2. b) neaplikovanie aktualizácie zo strany spotrebiteľa alebo nesprávna inštalácia aktualizácie spotrebiteľom nie je dôsledkom nedostatkov v inštalačných pokynoch poskytnutých predávajúcim.
Nedochádza k zisteniu chybného plnenia, ak pri uzavretí zmluvy spotrebiteľ dostal samostatné informácie, že určitá vlastnosť tovaru sa líši od tu popísaných, a spotrebiteľ tento rozdiel pri uzavretí zmluvy samostatne a výslovne prijal.
Požiadavky na zmluvné plnenie pri predaji digitálneho obsahu v rámci spotrebiteľskej zmluvy
Predávajúci poskytuje spotrebiteľovi digitálny obsah. Ak nie je dohodnuté inak, predávajúci poskytne digitálny obsah spotrebiteľovi bez zbytočného odkladu po uzavretí zmluvy, a to v najnovšej verzii dostupnej v čase uzavretia zmluvy.
Služba sa považuje za vykonanú, ak digitálny obsah alebo akékoľvek riešenie potrebné na prístup k nemu, alebo jeho stiahnutie, bolo dodané spotrebiteľovi alebo na fyzické či virtuálne zariadenie, ktoré si spotrebiteľ na tento účel vybral.
Predávajúci musí zabezpečiť, aby spotrebiteľ dostal informácie o aktualizáciách digitálneho obsahu – vrátane bezpečnostných aktualizácií –, ktoré sú potrebné na udržanie zmluvnej zhody digitálneho obsahu, a musí zabezpečiť, aby ich spotrebiteľ dostal.
Ak je digitálny obsah poskytovaný počas určitého obdobia nepretržite, zmluvná zhoda plnenia musí byť zabezpečená počas celej doby trvania zmluvy.
Ak spotrebiteľ neaplikuje dostupné aktualizácie v primeranom čase, predávajúci nezodpovedá za chyby služby, ak tieto vznikli výlučne z dôvodu neaplikovania príslušnej aktualizácie, za predpokladu, že: • predávajúci informoval spotrebiteľa o dostupnosti aktualizácie a o následkoch neaplikovania aktualizácie zo strany spotrebiteľa; a • neaplikovanie aktualizácie alebo nesprávna inštalácia aktualizácie zo strany spotrebiteľa nie je dôsledkom nedostatkov v inštalačných pokynoch poskytnutých predávajúcim.
Nedochádza k zisteniu chybného plnenia, ak pri uzavretí zmluvy spotrebiteľ dostal samostatné informácie, že určitá vlastnosť digitálneho obsahu sa líši od stanovených požiadaviek a spotrebiteľ tento rozdiel pri uzavretí zmluvy výslovne prijal.
Chybné plnenie zo strany predávajúceho
Predávajúci splní zmluvu chybne, ak chyba v poskytovaní digitálneho obsahu vznikne z nesprávnej integrácie do digitálneho prostredia spotrebiteľa, a to za predpokladu, že:
• integráciu digitálneho obsahu vykonal predávajúci alebo integrácia bola vykonaná pod jeho zodpovednosťou; alebo
• spotrebiteľ má vykonať integráciu digitálneho obsahu, a nesprávna integrácia bola spôsobená nedostatkami v pokynoch poskytnutých predávajúcim.
Ak zmluva poskytuje digitálny obsah alebo digitálnu službu počas určitého obdobia nepretržite, predávajúci je zodpovedný za chyby v digitálnom obsahu, ak k chybe dôjde počas obdobia stanoveného v zmluve alebo ak sa stane zjavnou.
Ak zmluva predpokladá jednorazové poskytnutie služby alebo sériu jednotlivých služieb, za predpokladu, že nie je dokázané inak, sa považuje, že ak chyba vznikla do jedného roka od okamihu jej rozpoznania spotrebiteľom, už existovala v čase poskytnutia služby. Predávajúci však nebude považovaný za vinného z chybného plnenia, ak preukáže, že digitálne prostredie spotrebiteľa nie je kompatibilné s technickými požiadavkami digitálneho obsahu alebo digitálnej služby a že spotrebiteľ bol o tejto skutočnosti informovaný pred uzavretím zmluvy.
Povinnosť spotrebiteľa spolupracovať s predávajúcim
Spotrebiteľ je povinný spolupracovať s predávajúcim, aby predávajúci – s využitím technických prostriedkov, ktoré sú pre spotrebiteľa čo najmenej invazívne – mohol zistiť, či je príčinou chyby digitálne prostredie spotrebiteľa. Ak spotrebiteľ neplní túto povinnosť po tom, čo ho predávajúci jasne a zrozumiteľne informoval o tejto povinnosti pred uzavretím zmluvy, spotrebiteľ je povinný dokázať, že:
• chyba, ktorú spotrebiteľ rozpoznal do jedného roka od plnenia, už existovala v čase plnenia; alebo
• počas doby trvania zmluvy vyskytol sa problém s poskytovanou službou, ktorý v čase plnenia nebol zmluvne správny.
Záruka za kvalitu
Kedy môžete uplatniť svoje právo na záruku za kvalitu?
Spotrebiteľ môže v prípade chybného plnenia zo strany predávajúceho uplatniť nárok na záruku za kvalitu podľa pravidiel Občianskeho zákonníka a nariadenia vlády 373/2021 (VI.30.) v prípade spotrebiteľskej zmluvy.
Kedy môže spotrebiteľ uplatniť svoje právo na záruku kvality?
Spotrebiteľ môže uplatniť nárok na záruku kvality v prípade chyby tovaru v súlade s pravidlami Občianskeho zákonníka a v prípade spotrebiteľských zmlúv podľa nariadenia vlády č. 373/2021 (VI.30.).
Aké práva má spotrebiteľ na základe záruky kvality?
Spotrebiteľ môže – podľa vlastného výberu – uplatniť nasledujúce nároky v rámci záruky kvality:
-
Požadovať opravu alebo výmenu tovaru, pokiaľ táto požiadavka nie je nemožná alebo nevedie k neprimeraným nákladom pre predávajúceho v porovnaní s inými požiadavkami.
-
Ak spotrebiteľ nepožaduje opravu alebo výmenu, môže požadovať primeranú zľavu z ceny alebo v krajnom prípade odstúpiť od zmluvy.
Spotrebiteľ môže zmeniť svoj nárok na iný, avšak náklady spojené so zmenou hradí spotrebiteľ, pokiaľ to nebolo odôvodnené alebo ak to predávajúci spôsobil.
V prípade spotrebiteľských zmlúv sa predpokladá, že ak spotrebiteľ zistí chybu na tovare alebo tovare obsahujúcom digitálne prvky do jedného roka od splnenia zmluvy, chyba existovala už pri plnení, pokiaľ nie je v rozpore s povahou tovaru alebo povahou chyby.
Tovar z druhej ruky
V prípade tovaru z druhej ruky platia odlišné pravidlá v porovnaní s novým tovarom. Aj pri tovare z druhej ruky môže ísť o chybný tovar, ale spotrebiteľ musí zohľadniť okolnosti, ktoré môžu spôsobiť, že určité chyby budú častejšie, ako je obvyklé pri nových produktoch. Preto sa predpokladá, že tovar z druhej ruky nebude mať rovnakú kvalitu ako nový tovar.
Spotrebiteľ môže uplatniť svoje práva v prípade chýb, ktoré presahujú obvyklé opotrebenie spôsobené používaním, a ak tieto chyby vznikli nezávisle na opotrebení.
Ak predávajúci zistil, že tovar je chybný, a spotrebiteľ bol o tejto chybe informovaný pri kúpe, predávajúci nenesie zodpovednosť za známu chybu.
Predávajúci môže odmietnuť odstránenie vady tovaru, ak oprava alebo výmena nie je možná, alebo ak by spôsobila neprimerané náklady, pričom sa zohľadní cena tovaru v bezchybnom stave a závažnosť porušenia zmluvy.
Spotrebiteľ má právo – v závislosti od závažnosti porušenia – požiadať o primeranú zľavu z ceny alebo o zrušenie zmluvy, ak:
-
Predávajúci neuskutočnil opravu alebo výmenu, alebo to vykonal, ale čiastočne alebo úplne nesplnil podmienky, ako:
-
Predávajúci musí na svoje náklady zabezpečiť vrátenie vymeneného tovaru.
-
Ak oprava alebo výmena vyžaduje odstránenie tovaru, ktorý bol predtým uvedený do prevádzky pred vznikom chyby, povinnosť opravy alebo výmeny zahŕňa aj odstránenie tohto tovaru a opätovné uvedenie náhradného tovaru do prevádzky, alebo náklady na tieto úkony.
-
-
Predávajúci odmietol opraviť alebo vymeniť tovar.
-
Došlo k opakovanému porušeniu zmluvy, hoci predávajúci sa pokúsil tovar opraviť alebo vymeniť.
-
Chyba je tak vážna, že to odôvodňuje okamžitú zľavu z ceny alebo okamžité zrušenie zmluvy.
-
Predávajúci nezaručuje, že tovar bude opravený alebo vymenený v primeranom čase alebo bez toho, aby to spôsobilo spotrebiteľovi významné problémy.
Ak spotrebiteľ chce zrušiť zmluvu z dôvodu chyby tovaru, predávajúci musí dokázať, že chyba je zanedbateľná.
Spotrebiteľ môže zadržať zvyšok ceny tovaru – podľa závažnosti porušenia zmluvy – čiastočne alebo úplne, pokiaľ predávajúci nesplní svoje povinnosti týkajúce sa opravy a výmeny tovaru.
Začiatok premlčacej doby pri oprave alebo výmene tovaru
Premlčacia doba na nárok záruky kvality začne opäť plynúť, ak došlo k oprave alebo výmene tovaru. Táto zásada platí aj v prípade, že oprava spôsobí vznik novej chyby.
Ak je predmetom zmluvy medzi spotrebiteľom a podnikateľom použitý tovar, strany sa môžu dohodnúť na kratšej premlčacej dobe; doba premlčania kratšia ako jeden rok nie je platná.
Kde môže spotrebiteľ uplatniť svoj nárok na záruku kvality?
Spotrebiteľ môže uplatniť nárok na záruku kvality voči predávajúcemu.
Aké ďalšie podmienky musí splniť spotrebiteľ pri uplatnení svojho nároku na záruku kvality?
Do jedného roka od plnenia zmluvy spotrebiteľ nemusí predkladať ďalšie doklady okrem oznámenia chyby, ak preukáže, že tovar bol poskytnutý predávajúcim. Po uplynutí jedného roka od plnenia však spotrebiteľ musí dokázať, že zistená chyba existovala už pri plnení zmluvy.
Záruka na výrobok
Kedy môže spotrebiteľ uplatniť svoju záruku na výrobok?
V prípade chyby hmotného majetku (tovaru) môže spotrebiteľ podľa vlastného výberu uplatniť nárok na záruku kvality alebo nárok na záruku výrobku podľa pravidiel Občianskeho zákonníka.
Aké práva má spotrebiteľ na základe záruky na výrobok?
Spotrebiteľ môže v rámci záruky na výrobok požiadať o opravu alebo výmenu chybného tovaru.
Kedy je tovar považovaný za chybný?
Tovar je považovaný za chybný, ak nespĺňa kvalitatívne požiadavky platné v čase uvedenia na trh, alebo ak nemá vlastnosti uvedené v popise výrobcu.
Kedy môže spotrebiteľ uplatniť nárok na záruku na výrobok?
Spotrebiteľ môže uplatniť nárok na záruku na výrobok do dvoch rokov od uvedenia výrobku na trh výrobcom. Po uplynutí tejto lehoty nárok zaniká.
Kde môže spotrebiteľ uplatniť nárok na záruku na výrobok?
Spotrebiteľ môže uplatniť nárok na záruku na výrobok voči výrobcom alebo predajcom (spoločne nazývaní výrobca).
Aké pravidlá dokazovania platia pri uplatnení nároku na záruku na výrobok?
Pri uplatnení nároku na záruku na výrobok musí spotrebiteľ dokázať, že chyba výrobku existovala už pri uvedení na trh výrobcom.
Kedy je výrobca oslobodený od povinnosti záruky na výrobok?
Výrobca je oslobodený od povinnosti záruky na výrobok, ak dokáže, že:
-
Tovar nebol vyrobený ani uvedený na trh v rámci jeho podnikateľskej činnosti, alebo
-
Chyba nebola v čase uvedenia na trh rozpoznateľná podľa stavu vedy a techniky, alebo
-
Chyba tovaru vznikla v dôsledku právnych predpisov alebo povinných administratívnych predpisov.
Výrobca môže byť oslobodený od zodpovednosti z jediného dôvodu.
Upozorňujeme, že spotrebiteľ môže uplatniť nároky na záruku kvality voči podnikateľovi a nároky na záruku výrobku voči výrobcovi paralelne za tú istú chybu. Ak bude nárok na záruku výrobku úspešný, nárok na záruku kvality týkajúci sa vymeneného alebo opraveného tovaru môže spotrebiteľ uplatniť už iba voči výrobcovi.
Záruka
Kedy môže spotrebiteľ uplatniť svoje právo na záruku?
V súlade s nariadením vlády č. 151/2003. (IX. 22.) o povinnej záruke pre jednotlivé trvalé spotrebné výrobky je predávajúci povinný poskytovať záruku na trvalé spotrebné výrobky, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1 nariadenia vlády č. 10/2024 (VI. 28.) IM (napr. technické výrobky, náradie, stroje) a ich príslušenstvo.
Záruku je možné uplatniť prostredníctvom záručného listu, pričom spotrebiteľ nemusí vracať výrobok v pôvodnom obale. Ak predávajúci neposkytne záručný list, zmluva sa považuje za uzavretú, ak spotrebiteľ predloží doklad o zaplatení (faktúru alebo účtenku).
Okrem toho môže predávajúci dobrovoľne poskytnúť záruku, v tomto prípade musí spotrebiteľovi poskytnúť vyhlásenie o záruke.
Záručné vyhlásenie musí byť poskytnuté spotrebiteľovi v trvalej forme najneskôr v čase plnenia zmluvy. Záručné vyhlásenie musí obsahovať:
-
Jasné vyhlásenie, že v prípade chyby tovaru má spotrebiteľ právo na uplatnenie nárokov zo záruky kvality bezplatne, pričom tieto práva nie sú ovplyvnené zárukou.
-
Meno a adresu zodpovedného subjektu.
-
Pokyny, ako uplatniť nárok zo záruky.
-
označenie tovaru, na ktorý sa záruka vzťahuje a
• podmienky záruky,
• cena tovaru.Aké práva a v akých lehotách Vám prislúchajú v prípade povinnej záruky?
Práva zo záruky
Spotrebiteľ má na základe záruky právo požadovať opravu alebo výmenu tovaru, a v prípadoch stanovených zákonom aj zľavu z ceny, alebo nakoniec môže odstúpiť od zmluvy, ak predávajúci neprevezme opravu alebo výmenu, alebo ak v stanovenom termíne nedokáže splniť svoje záväzky, pričom musí chrániť záujmy spotrebiteľa.Spotrebiteľ môže nárok na záruku uplatniť podľa svojho výberu priamo na sídle predávajúceho, na akomkoľvek jeho prevádzkovom mieste, pobočke alebo na opravných službách uvedených na záručnom liste.
Lehota na uplatnenie nároku zo záruky
Nárok zo záruky je možné uplatniť počas trvania záruky, pričom trvanie záruky podľa nariadenia 151/2003 (IX. 22.) vlády je nasledovné:-
Pri predajnej cene tovaru od 10 000 do 250 000 HUF je záruka platná dva roky.
-
Pri predajnej cene nad 250 000 HUF je záruka platná tri roky.
Nevyjadrenie sa v rámci tejto lehoty vedie k strate práva, avšak ak je tovar opravovaný, doba záruky sa predlžuje od dátumu odovzdania tovaru na opravu o dobu, počas ktorej spotrebiteľ nemohol výrobok používať kvôli chybe.
Záruka začína plynúť od okamihu odovzdania tovaru spotrebiteľovi alebo, ak inštaláciu vykonáva predávajúci alebo jeho zástupca, od dátumu inštalácie.
Ak spotrebiteľ nechá výrobok nainštalovať po viac ako šiestich mesiacoch od jeho odovzdania, záruka začne platiť odo dňa odovzdania tovaru.
Pravidlá správy zárukových nárokov
Predávajúci sa musí snažiť opraviť tovar do 15 dní od prijatia. Doba na opravu začína plynúť od momentu prijatia výrobku.Ak doba opravy alebo výmeny presiahne 15 dní, predávajúci je povinný informovať spotrebiteľa o predpokladanej dobe opravy alebo výmeny.
Ak pri prvej oprave výrobku počas záruky predávajúci zistí, že výrobok nie je opraviteľný, predávajúci je povinný bez ďalšieho pokynu vymeniť výrobok do ôsmich dní. Ak nie je možné vymeniť tovar, podnikateľ je povinný vrátiť spotrebiteľovi cenu tovaru do ôsmich dní, na základe dokladu o zaplatení, ako je faktúra alebo bloček.
Ak predávajúci nemôže opraviť výrobok do 30 dní:
• Ak spotrebiteľ súhlasil s neskorším termínom, môže byť oprava vykonaná neskôr,
• Ak spotrebiteľ nesúhlasil s neskorším termínom alebo sa k tomu nevyjadril, výrobok musí byť vymenený do ôsmich dní po uplynutí 30-dňovej lehoty,
• Ak výrobok nemožno vymeniť, predávajúci musí spotrebiteľovi vrátiť cenu výrobku do ôsmich dní po uplynutí 30-dňovej lehoty.Ak sa výrobok pokazí štvrtýkrát – predávajúci je povinný vymeniť výrobok do ôsmich dní. Ak nie je možné výrobok vymeniť, podnikateľ je povinný vrátiť spotrebiteľovi cenu výrobku do ôsmich dní.
V prípade výrobkov, ktoré sú podliehajú povinnej záruke a majú trvalé pripojenie alebo vážia viac ako 10 kg a nie je možné ich prepraviť verejnou dopravou (s výnimkou vozidiel) – oprava sa vykoná na mieste použitia. Ak to nie je možné, náklady na demontáž a montáž a prepravu zabezpečuje podnikateľ.
Výnimky zo záruky
Pravidlá uvedené v časti „Pravidlá správy zárukových nárokov“ sa nevzťahujú na elektrické bicykle, elektrické kolobežky, štvorkolky, motocykle, moped, osobné automobily, obytné vozidlá, karavany, prívesy a motorové plavidlá.Aj v prípade týchto výrobkov sa však predávajúci musí snažiť opraviť tovar do 15 dní.
Ak doba opravy alebo výmeny presiahne 15 dní, predávajúci je povinný informovať spotrebiteľa o predpokladanej dobe opravy alebo výmeny.
Aký je vzťah záruky k ostatným právam záruky?
-
-
Záruka vedľa záruky na výrobok a záruky na veci
Záruka je platná vedľa práv zo záruky na výrobky (záruka na tovar a záruka na veci). Základný rozdiel medzi všeobecnými právami zo záruky a zárukou spočíva v tom, že v prípade záruky má spotrebiteľ výhodnejšie dôkazné bremeno.Dobrovoľné záruky predávajúceho
Dobrovoľná záruka predávajúceho počas povinnej záruky nemôže obsahovať podmienky, ktoré sú pre spotrebiteľa nevýhodnejšie než tie, ktoré stanovujú pravidlá povinnej záruky. Po uplynutí tejto doby môžu byť podmienky dobrovoľnej záruky stanovené voľne, ale ani v tomto prípade nemôže záruka ovplyvniť spotrebiteľove práva vyplývajúce zo zákona, vrátane práv zo záruky na veci.Záruka na výmenu do troch pracovných dní
Pri predaji prostredníctvom internetového obchodu platí pravidlo výmeny do troch pracovných dní. Toto pravidlo sa uplatňuje na nové trvanlivé výrobky, pri ktorých môže spotrebiteľ uplatniť nárok na výmenu do troch pracovných dní. Ak si spotrebiteľ uplatní nárok na výmenu do troch pracovných dní, predávajúci to musí chápať tak, že tovar bol už pri predaji chybný a musí ho okamžite vymeniť.Kedy je predávajúci oslobodený od povinnosti záruky?
Predávajúci je oslobodený od povinnosti záruky iba v prípade, že preukáže, že chyba vznikla až po splnení zmluvy.Možnosť uplatniť nároky zo záruky a záruky na tovar súčasne
Je dôležité, že spotrebiteľ môže uplatniť nárok na záruku a nárok na záruku na tovar alebo nárok na záruku a nárok na záruku súčasne, paralelne. Ak však spotrebiteľ už raz úspešne uplatnil nárok vyplývajúci z chybného plnenia (napríklad ak podnikateľ vymenil výrobok), nemôže si na túto rovnakú chybu nárokovať iné právo.Záruka na výrobky a záruka na veci voči spotrebiteľom, ktorí nie sú považovaní za spotrebiteľov
V prípade, že ide o spotrebiteľa, ktorý nie je považovaný za spotrebiteľa, môže si zvoliť z nasledujúcich práv zo záruky na veci: Môže požiadať o opravu alebo výmenu, pokiaľ to nie je pre predávajúceho nemožné alebo by to neznamenalo nadmerné náklady v porovnaní s inými nárokmi. Ak spotrebiteľ nepožaduje opravu alebo výmenu, môže požadovať zníženie ceny alebo opravu na náklady predávajúceho, alebo môže požiadať o zrušenie zmluvy.Spotrebiteľ môže zvoliť aj iné právo zo záruky, ale náklady na tento prechod znáša on, pokiaľ to nebolo nevyhnutné alebo ak k tomu dal podnet predávajúci.
Používané výrobky
Pre používané výrobky platia odlišné pravidlá týkajúce sa záruky, ako pre nové výrobky. V prípade použitých výrobkov sa stále považuje za porušenie záruky, ale je potrebné zvážiť okolnosti, ktoré vedú k tomu, že spotrebiteľ môže očakávať určité chyby. V dôsledku opotrebenia môžu byť určité chyby častejšie, a preto nie je možné očakávať, že použitý výrobok bude mať rovnakú kvalitu ako nový. Spotrebiteľ môže uplatniť svoje práva len na chyby, ktoré sú nad rámec tých, ktoré sú spôsobené opotrebením, a ktoré vznikli nezávisle od toho.Lehota na uplatnenie nároku zo záruky na výrobky u spotrebiteľov, ktorí nie sú považovaní za spotrebiteľov
Lehota na uplatnenie nárokov zo záruky na výrobky pre zákazníkov, ktorí nie sú spotrebiteľmi, je 1 rok a začína dňom plnenia (odovzdania).Záruka na výrobky a povinná záruka
Záruka na výrobky a povinná záruka sa vzťahujú len na spotrebiteľov.
Ak predávajúci poskytuje dobrovoľnú záruku na výrobok, musí to označiť pri predaji výrobku.
Ak výrobca poskytuje záruku na výrobok pre spotrebiteľov, ktorí nie sú spotrebiteľmi, môže sa táto záruka uplatniť priamo u výrobcu.